Przed rozpoczęciem pandemii Caritas Polska oszacowała, że w Polsce marnuje się około 9 milionów ton żywności w skali roku, a niemal połowa z tego właśnie w gospodarstwach domowych. Najczęściej trafiającymi do kosza produktami są: owoce, pieczywo, wędliny, warzywa, świeże mięso i ryby, sery, czy jogurty – czyli głównie produkty nieprzetworzone lub o krótkiej dacie do spożycia. Jednym z głównych powodów marnowania żywności jest jego niewłaściwe przechowywanie.
Jaja kurze mimo, że nie zostały wymienione wśród najbardziej marnowanych produktów, należą do tej kategorii żywności, która powinna być przechowywana w odpowiedni sposób, by być zdatną do spożycia, gdyż w przeciwnym razie łatwo i szybko ulega zepsuciu. W tym artykule poruszony zostanie temat odpowiedniego przechowywania jajek, tak by jak najdłużej pozostawały one świeże i nadające się do spożycia.
Zobacz również: Jak obrać jajka by wyglądały ładnie?
Jak przechowywać jajka w domu? W lodówce, czy w szafce?
Przechowywanie jaj wydaje się być dla nas sprawą oczywistą. W sklepach przeważnie znajdują się one na półkach sklepowych, natomiast zaraz po zakupie zwykle trafiają one do lodówki, rzadziej natomiast na lodówkę, do szafki, czy w inne miejsce. Kluczową kwestią jest, by były one przechowywane w niższej temperaturze i nie były wystawione na działanie światła słonecznego. Dlatego konsumenci mieszkający w domach mający piwnice, spiżarnie, czy inne chłodniejsze i zacienione pomieszczenia zwykle tam przechowują jajka.
Czy jajka trzeba trzymać w lodówce?
Eksperci są zdania, że jajka powinny być przechowywane w stałej temperaturze, nie większej niż 20oC. Powinny być one również trzymane w pojemnikach, czy choćby w mniejszych wytłoczkach, po to by nie wchłaniały żadnych zapachów z innych produktów znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu.
Czy zatem lodówka jest dobrym miejscem do przechowywania jaj? Zdecydowanie tak, ale jest jedno ALE!
Jak przechowywać jajka w lodówce
Większość producentów lodówek (jeśli nie wszyscy), umieszczają na drzwiach specjalne pojemniki na jajka, co jest dużym błędem. Jak już zostało wspomniane w poprzednim akapicie, jaja powinny być trzymane w miejscu o stałej temperaturze, dlatego drzwi lodówki nie są dobrym rozwiązaniem. Półki umieszczone w drzwiach lodówki są najcieplejszym miejscem w tym urządzeniu. Ciągłe otwieranie lodówki, powoduje, że produkty, które umieszczone są na jej drzwiach poddawane są częstym wahaniom temperatury. To z kolei powoduje, że zmieniająca się temperatura osłabia naturalną ochronę jajek i przyczynia się do tego, że szybciej mogą się zepsuć.
Dlatego najlepszym miejscem na trzymanie jaj w lodówce jest trzymanie ich na półce, albo w szufladach, gdyż tam będą miały zapewnioną stałą temperaturę.
Zatem, jak długo można przechowywać surowe jajka?
Jajka w lodówce – jak długo można je trzymać?
Odpowiedź na pytanie o jajka w lodówce i to, ile czasu można je w niej przechowywać, nie jest jednoznaczna. Co do zasady, jaja kurze można trzymać w lodówce nawet do miesiąca! Zakładając oczywiście, że produkt, który kupiliśmy jest świeży. Kupując jajka w sklepie, na wytłoczkach powinna znajdować się data spożycia, jednak w myśl idei Zero Waste warto traktować tę datę jedynie jako sugestię, a nie bezgraniczny wyznacznik. Warto samemu ocenić, czy produkt ten jest jeszcze przydatny do spożycia. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się, jak rozpoznać nieświeże jajko, zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga!
A jak przechowywać ugotowane jajka? Co z nimi? Tu odpowiedź wydaje się być oczywista – takie jajka koniecznie trzeba trzymać w lodówce!
Ile ugotowane jajko może leżeć w lodówce?
Co zrobić w przypadku, gdy ugotujemy za dużo jajek? Jajka ugotowane na twardo przechowujemy bowiem krócej niż surowe. Jak długo można przechowywać jajka ugotowane na twardo? W tym wypadku czas, jaki jajka zachowują swoją świeżość uzależniony jest od tego, czy zostały one obrane ze skorupki, czy też nie. Jajka ugotowane na twardo i nieobrane ze skorupki, mogą być przechowywane przez 4 dni. Natomiast jajka obrane ze skorupki powinny być spożyte w ciągu 2 dni. Podobnie jajka faszerowane – one również powinny być spożyte w ciągu 48 godzin.
Reasumując, można przechowywać surowe jajka poza lodówką, jednak należy umieścić je w zacienionym i chłodnym miejscu, którego temperatura będzie poniżej 20oC. W przeciwnym wypadku jajka należy przechowywać w lodówce, lecz nie na jej drzwiach.
Źródła:
https://klimat.rp.pl/walka-o-klimat/art19148951-polacy-marnuja-za-duzo-zywnosci
Fajny, konkretny artykuł. Czytając go, człowiek wie o co chodzi, a jak da się zauważyć na podobnych blogach raczej nie jest to regułą. Myślę, że będę tu wchodzić częściej i mam przeczucie, że się nie zawiodę 🙂