Co to jest chów klatkowy?
Chów klatkowy jest jednym z systemów utrzymywania zwierząt gospodarskich. Klatki przeznaczone dla zwierząt hodowlanych mogą być wykonane ze drewna, metalu czy plastiku. Chów klatkowy ma na celu zwiększenie produktywności i bezpieczeństwa zwierząt hodowlanych.
Chów klatkowy drobiu
Klatki chowu kur mogą się różnić wielkością i kształtem, ale wszystkie muszą spełniać pewne podstawowe warunki. Powinny być one wyposażone w podłogę z materiału łatwego do utrzymania w czystości, takiego jak plastik lub metal, a także posiadać otwory wentylacyjne. Wszystkie klatki muszą mieć dostęp do naturalnego światła słonecznego i powietrza1.
Klatki dla kur – przedstawiamy wymagania, zalety i wady chowu klatkowego
Już w 2003 r. wprowadzono zmiany w zakresie dużej obsady ptaków na jednostkę powierzchni, także zainicjowano zmiany dotyczące wysokości klatek. Od 2012r. wprowadzono zakaz wykorzystywania klatek starego typu a producenci zostali zobowiązani do wprowadzenia tzw. „wzbogaconych” klatek. Nowe wyposażenie klatek podniósł komfort kurom nieśnym. Ograniczyło to występowanie nerwowych zachowań oraz zminimalizowało u zwierząt czynniki stresogenne. W nowych klatkach ptaki mogą wykonywać większość zachowań podobnie jak te utrzymywane w alternatywnych systemach chowu.
Aktualnie dla jednej nioski musi przypadać przynajmniej 750 cm2 powierzchni podłogi, a całkowita powierzchnia klatki nie powinna być mniejsza niż 2000 cm2. Klatki nie mogą być niższe niż 45 cm. Podłoga z siatki może być pokryta plastikiem jej kąt nachylenia natomiast nie może być większy niż 8̊. Na jedną kurę nioskę musi przypadać 12 cm dostępu do karmidła rynnowego, a także dwa poidła kubeczkowe lub kropelkowe.
Z ciekawostek można nadmienić, że na podłodze często układa się sztuczną trawę, która służy namiastce grzebaliska i urządzenia do ścierania pazurów2.
Jajka z chowu klatkowego
Jajka kurze z chowu klatkowego są wciąż najbardziej powszechne w polskich sklepach. 80% kur niosek w Polsce jest hodowana w klatkach, co przekłada się na ponad osiemdziesiąt procentowy udział na rynku jajek konsumpcyjnych. Udział pozostałych rodzajów chowów wygląda następująco: 13,4% pochodzi z chowu ściółkowego, 3,7% z wolnego wybiegu, a tylko 0,8% z hodowli ekologicznych3.
O tym z jakiego chowu pochodzi jajko dowiedzieć się można z kodu umieszczonego na skorupce i mówi o tym pierwsza cyfra. Jaja pochodzące z chowu klatkowego oznacza się cyfrą 3 (więcej o oznaczeniach jajek dowiesz się z naszego bloga).
Czy jajka kurze z chowu klatkowego są zdrowe?
Zdaniem wielu ekspertów, jajka z chowu klatkowego są równie dobre, jeśli nie lepsze, niż jajka pochodzące z innych rodzajów hodowli. Kury żyjące w klatkach mają dostatecznie dużo miejsca i są karmione prawidłowo. Ponadto ich higiena jest ściśle monitorowana, co gwarantuje, że jaja są wolne od bakterii.
Producenci sukcesywnie wprowadzają nowe technologie produkcji i kontroli, a także opracowują specjalne mieszanki paszowe, poprawiają komfort ptaków, a one odwdzięczają się jajkami o wysokich walorach smakowych i wartościach odżywczych.
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Ch%C3%B3w_klatkowy
- https://www.rynek-rolny.pl/artykul/klatki-dla-kur-wymagania-zalety-i-wady-chowu-klatkowego.html
- https://www.money.pl/gospodarka/chow-klatkowy-drobiu-do-likwidacji-unijni-rolnicy-sprzeciwiaja-sie-pomyslowi-6643892672301664a.html
Hurtownia jaj w Kielcach
Jesteśmy dystrybutorem jajek konsumpcyjnych. Dostarczamy towar do klienta na terenie województwa Świętokrzyskiego jak i zapraszamy do naszej hurtowni spożywczej w Kielcach przy ul. Domaszowskiej 70. W swojej ofercie posiadamy jaja z chowu klatkowego, jaka z chowu ściółkowego oraz jaja z wolnego wybiegu.